En kake som fort blir en favoritt. Oppskriften har jeg fra en fra Hjemmets oppskrifter. Da jeg var 14 år begynte jeg å samle på oppskriftskort kalt «Hjemmebakt». Pengene jeg brukte på dette tjente jeg i helgene og feriene, da jeg jobbet på Nuttes kafé. Oppskriften på denne kaka var en av de første jeg fikk tilsendt og har vært med meg siden da. Fortsatt en av favorittene.
Ingredienser:
Bunn:
- 200 gr hasselnøtter (evt 250 gr. har jeg brukt når jeg lager i vanlig langpanne)
- 1/2 ts bakepulver
- 4 eggehviter
- 2 1/2 dl sukker
Til fyll:
- 1- 2 pk kremfløte
- 250 gr frossene bjørnebær + litt sukker (må tines før bruk)
- evt. Friske bær etter ønske
Framgangsmåte:
- Rist nøttekjernene i langpannen i ovnen ved 175 grader i ca. 10 minutter. Da kommer nøttesmaken bedre fram. Rist pannen av og til. (Følg med så de ikke blir brent). Du kan også riste nøttene i stekepannen. Rist pannen hele tiden, slik at de ikke blir brent.
- Legg nøttene over på et håndkle eller tørkerull. Gni dem slik at skallet løsner.
- Ha litt og litt i en morter og støt dem grovt. Eller hakk lett dem i hurtigmikser. Bland med bakepulveret.
- Visp eggehvitene til hardt skum med mikser. Tilsett sukker, litt og litt. Fortsett vispingen til røren er blank og hvit.
- Legg bakepapir i bunnen på en langpanne, 20 x 30 cm. (evt vanlig langpanne, men vær oppmerksom på at da blir bunnen tynnere og sprøere)
- Vend nøttene ned i marengsmassen. Bre massen utover i langpannen.
- Stek kakebunnen midt i ovnen ved 150 grader i ca 40 – 45 minutter. Marengsen skal få litt farge. La den avkjøles i langpannen.
- Legg over på en rist. Dra bort bakepapiret. Del bunnen i to like lengder. Legg ikke bunnene sammen før kaken skal fylles.
- Stivpisk krem. Bre litt av kremen på en av bunnene. Legg på tint og avrente bjørnebær eller friske bær etter eget ønske. Vi liker å bruke jordbær og bringebær.
- Legg på neste lag og pynt med krem og bær.
Kaken er best om den får stå litt i kjøleskapet før servering. Serveres helst samme dag som den fylles. Kakebunnen kan pyntes samme dag, eller lages noen dager i forveien.