Ingredienser:
- 5 dl lettmelk eller h-melk
- 150 gr margarin
- 1 egg
- 1 dl sukker
- 1 1/2ts kardemomme
- 50 gr fersk gjær
- 1/2 ts salt
- Hvetemel til passe deig.
Du trenger også vaniljekrem, melis og kokosmasse
Framgangsmåte:
Smelt margarin i en kjele. Ha i melken og varm opp til ca 37 grader. Ta kjelen av plata. Bland i et egg. Ha væsken i bakebollen og smuldre gjæren i. Bland godt. Ha i sukker, salt og kardemomme.
Til slutt har du i mel til deigen blir passe. Den skal “danse i bollen”, dvs begynne å slippe taket fra sidene i bakebollen.
Ha deigen heller litt klissete, enn for kompakt til heving. Bollene blir saftigere og luftigere om du klarer å bake med en deig med mindre mel.
Dekk bakebollen med plast og sett den til heving. Skal heves til ca dobbel størrelse. Tiden det tar avhenger av temperaturen på deigvæska, og romtempraturen.
Når deigen er ferdig hevet, deler du deigen i passe store emner og triller ut boller. Jeg får ca 24 boller av denne deigen. Sett bollen på stekeplata, og lag en fordypning i midten.
Tips til utbaking: ha litt olje i hendene og på bakebenken når du triller ut boller istedenfor mel.
Etterhev bollene i Ca 15-30 min. Ha en ts/AS vaniljekrem i fordypningen alt etter hvor mye du liker. Vaniljekremen vil vokse litt når den stekes.
Pensle bollene med egg på kanten rundt om du ønsker en glans i overflaten, og steik bollene midt i ovnen på 225 grader i 12 min.
Avkjøles på rist.
Når bollene er nesten avkjølt har du på melisglasur laget av vann og melis. Glasuren skal være litt seig. Dryss til slutt på kokosmasse.
Tips: Ønsker du en litt sunnere variant, kan du bytte ut noe av hvetemelet med fibramel/fullkornshvetemel og halvere sukkermengden.
En tanke om “Skoleboller”