Vi liker å lage cupcakes til ulike anledninger. Disse ble lagd til en bursdagsfeiring. Vaniljecupcakes bruker jeg ofte som grunnoppskrift, og tilsetter ulike smaker som oreokjeks, ulike bær og kakao. Frostingen varierer etter smak på selve cupcaken.
Vaniljecupcakes:
160 g mykt smør
3,5 dl sukker
3 eggehviter
2 ts vaniljesukker
1 ts bakepulver
5 dl hvetemel
2 dl melk
Pisk smør og sukker til luftig smørkrem. Tilsett en og en eggehvite og pisk godt mellom hver. Sikt mel, vaniljesukker og bakepulver. Røres vekselsvis sammen med melken.
Fordel så kakedeigen i muffinsformer, ca 3/4 full. Stekes midt i ovnen ved 170°C i ca 20 min.
Avkjøl muffinsene helt før du har på sjokoladeostefrostingen.
Ostefrosting:
200 g Philadelphiaost med sjokolade
150 g mykt smør
400 g melis
2 ts vaniljesukker
(2 ss kremfløte)
Bland alle ingrediensene unntatt kremfløten godt med mikser eller i en kjøkkenmaskin. Kremfløten har du i mot slutten, men kan sløyfes. Pisk så lenge at frostingen blir glatt og myk.
Pynt med kremsprøyte. Her har jeg brukt M1. Startet i midten og arbeidet meg utover for å få denne fasongen på frostingen.
Prøv også vaniljecupcakes med vaniljefrosting og kvikklunsj. Kanskje noe å prøve i påsken.
En tanke om “Vaniljecupcakes med sjokoladeostefrosting”